Kryesore

SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES

SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES

SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES Nga: Albert Vataj “Shqiptarja” e francezit Jean-Baptiste Camille Corot…

NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES”

NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES”

NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES” Nga: Albert Vataj Antoni Gaudi, katalanasi i famshëm i arkitekturës, linjave…

Çështja e Preshevës rrezikohet të ketë fatin historik sikurse historia e Alsace-Lorraine

Çështja e Preshevës rrezikohet të ketë fatin historik sikurse historia e Alsace-Lorraine

Çështja e Preshevës rrezikohet të ketë fatin historik sikurse historia e Alsace-Lorraine     Nëse…

Sander Prosi

Sander Prosi

Sander Prosi Artsit i Popullit Lindi ne Shkoder, ne janar te vitit 1920. Pasi mbaroi…

Mjerimi i Shqiptarizmit në Preshevë, misioni antikombëtar i Dudiqit

Mjerimi i Shqiptarizmit në Preshevë, misioni antikombëtar i Dudiqit

Mjerimi i Shqiptarizmit në Preshevë, misioni antikombëtar i Dudiqit Misioni i Dudiqit po bëhet pikrishtë…

SENTENCA TË SHKËPUTURA KOHE

SENTENCA TË SHKËPUTURA KOHE

Brahim Ibish AVDYLI:   SENTENCA TË SHKËPUTURA KOHE (Nga thëniet e mia të veçanta gjatë…

Kryesore

 • SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES
 • NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES”
 • Çështja e Preshevës rrezikohet të ketë fatin historik sikurse historia e Alsace-Lorraine
 • Sander Prosi
 • Mjerimi i Shqiptarizmit në Preshevë, misioni antikombëtar i Dudiqit
 • SENTENCA TË SHKËPUTURA KOHE
 • 50 thënie të “njeriut të fundit, që di çdo gjë”
 • Pse Siria nuk është një luftë e amerikanëve?
 • “Jam veçse fasada e shpirtit tim”
 • ABSTRAKCIONI I FJALËVE TË PA THËNA
 • RRUGËT E NDËRDIJES, PËRPLASJA E RALITETIT DHE KONTRADIKTAT E TË VËRTETËS (Pjesa e II-të)
 • RRUGËT E NDËRDIJES, PËRPLASJA E RALITETIT DHE KONTRADIKTAT E TË VËRTETËS
 • TRIPTIK : PËR SHTJELLIMIN E DHEMBJES
 • Fluturimi i avionëve ushtarak serb mbi Preshevë, një mesazh simbolik anti-shqiptar dhe amerikan në rajon.

NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES”

NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES” Nga: Albert Vataj Antoni Gaudi, katalanasi i famshëm i arkitekturës, linjave të buta, shkujdesjes, elegancës dhe magjepsjes “Vetëm një i çmendur do të përpiqet për të përshkruar diçka që nuk ekziston në botë!”, në atë botë së cilës ai, Antonio Gaudi i dha një trajtëzim imagjinativ, më shumë se shastisës për…

NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES”

Kosova, lufta dhe fitorja ime!

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright: Kosova, lufta dhe fitorja ime! Madeleine Korbel Albright lindur më 15 maj 1937 – femra e parë në postin e sekretarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, politikane dhe diplomate amerikane. Madeleine Albright eshte ish sekretarja e pare femer dhe njeherit e 64, e nominuar nga presidenti i atehershem…

Kosova, lufta dhe fitorja ime!

Sander Prosi

Sander Prosi Artsit i Popullit Lindi ne Shkoder, ne janar te vitit 1920. Pasi mbaroi shkollen fillore vazhdoi gjimnazin e Tiranes. Merr pjese ne dramen “Vilhelm Teli”. Shkon per studime ne Austri per dentist, te cilat nuk i mbaroi. Me 1947 merr pjese ne konkursin prane Teatrit Popullor dhe e fiton ate. Mbi 100 role…

Sander Prosi

A Path Out of the Middle East Collapse.

A Path Out of the Middle East Collapse   by Henry A. Kissinger The Wall Street Journal – October 16, 2015 With Russia in Syria, a geopolitical structure that lasted four decades is in shambles. The U.S. needs a new strategy and priorities. The debate about whether the Joint Comprehensive Plan of Action with Iran…

A Path Out of the Middle East Collapse.

SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES

SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES Nga: Albert Vataj “Shqiptarja” e francezit Jean-Baptiste Camille Corot “Shqiptarja” është një nga të paktat punë në tematikën e portretit realizuar në vitin 1872 nga piktori francez, Camille Corot. Kjo punë ndoshta është edhe nga të fundit që mjeshtri arriti të nxirrte në jetë për shkak të viteve të…

SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES

Kryesore

SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES

SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES

SHQIPTARET NE TABLONE E GJNIVE TE PIKTURES Nga: Albert Vataj “Shqiptarja” e francezit Jean-Baptiste Camille Corot “Shqiptarja” është një nga të paktat punë në tematikën e portretit realizuar në vitin 1872 nga piktori francez, Camille Corot. Kjo punë ndoshta është edhe…

NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES”

NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES”

NJIHUNI ME “DANTEN E ARKITEKTURES” Nga: Albert Vataj Antoni Gaudi, katalanasi i famshëm i arkitekturës, linjave…

Çështja e Preshevës rrezikohet të ketë fatin historik sikurse historia e Alsace-Lorraine

Çështja e Preshevës rrezikohet të ketë fatin historik sikurse historia e Alsace-Lorraine

Çështja e Preshevës rrezikohet të ketë fatin historik sikurse historia e Alsace-Lorraine     Nëse…

Sander Prosi

Sander Prosi

Sander Prosi Artsit i Popullit Lindi ne Shkoder, ne janar te vitit 1920. Pasi mbaroi…

Kryesore