Home » Archives by category » Shqiptare
Krijimi i ushtrisë së Kosovës-Vlerë e shtuar për paqen e sigurinë në Kosovë dhe Rajon

Krijimi i ushtrisë së Kosovës-Vlerë e shtuar për paqen e sigurinë në Kosovë dhe Rajon

Krijimi i ushtrisë së Kosovës-Vlerë e shtuar për paqen e sigurinë në Kosovë dhe Rajon 12:56 – 14 Dhjetor, 2018 Nga Prof. Lisen BASHKURTI Mbas një rruge të gjatë diskursi politik në nivele lokale, rajonale dhe ndërkombëtare, Republika e Kosovës krijoi ushtrinë e vet. Ky është një hap shumë i rëndësishëm në procesin shtetformues të […]

URAT E VEPRIMIT NË MES  TË MËRGATËS E ATDHEUT

Brahim AVDYLI: URAT E VEPRIMIT NË MES TË MËRGATËS E ATDHEUT (Vështrim i përgjithshëm gjatë promovimit të veprës së Ismet Krasniqit, „URAT E KOMUNIKIMIT KULTUROR/Kontaktet me diasporën shqiptare të Zvicrës-reportazhe, kronika, recensione“, Shtëpia Botuese ROZAFA, Prishtinë 2018) Në një çast të shkurtër të ditëve të ngjeshura me të gjitha gjërat momentale të relacionit kombëtar e […]

Continue reading …
Shqipëria, i vetmi vend ateist në botë, ku u shkatërruan 2169 objekte kulti

Shqipëria, i vetmi vend ateist në botë, ku u shkatërruan 2169 objekte kulti   Në një urdhër sekret të diktatorit Enver Hoxha në vitin 1967, jepen shifra dhe detaje për shkatërrimin e objekteve të kultit në Shqipëri dhe luftën e hapur kundër besimeve fetare. Ky numër arrin gjithsej në 2169, nga të cilat 740 xhami, 608 kisha […]

Continue reading …
Tetëmbëdhjet vjetori i daljes në sken të UÇPMB-së, më 26 janar të vitit 2000 në Dobrosin

Tetëmbëdhjet vjetori i daljes në sken të UÇPMB-së, më 26 janar të vitit 2000 në Dobrosin Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit që u zhvillua gjatë viteve 2000-2001, zë një vend të veçantë të historisë së popullit shqiptar. Ajo rradhitet një nga luftat që është bërë përpjekje për çlirmin e kësaj treve […]

Continue reading …
Përballë rezistencës së parë komuniste.

Përballë rezistencës së parë komuniste Nga: Anisa Demiraj E kemi dërguar jo pak herë që malësorët janë trima e të besës ndoshta më shumë sesa ata  jugorët dhe kjo nuk është ndasi, po ndoshta është e vërtetë. Malësori është shumë i lidhur me tokën, me besën, me dashurinë për dheun e tij dhe të parëve të […]

Continue reading …
Une jam shqiptar kosove.

Nga: Marin Mema Une jam shqiptar kosove Une jam shqiptar kosove sepse stergjysherit e mi kane dhene shpirtin per kete vend . Une jam shqiptar kosove sepse stergjysherit e mij nuk shihnin kufij mes Shqiperise. Une jam shqiptar kosove sepse e kam njohur çdo element te masakrave te tmerrshme te bera mbi vellezerit e motrat […]

Continue reading …
“Ujku” shqiptar që sundoi për 19 vjet Moldavinë – kjo është historia e tij!

“Ujku” shqiptar që sundoi për 19 vjet Moldavinë – kjo është historia e tij! Nga: Marin MEMA Gazetari i Top Channel dhe autori i emisioneve “Shqipëria tjetër”, Marin Mema, ka publikuar një shkrim që ka të bëjë me siç ka thënë ai “një nga figurat më pak të trajtuara nga historiografia shqiptare”, ajo e Vasil […]

Continue reading …
DHEMBJA E PAFUND (Cikël poezishë)

Brahim Ibish AVDYLI: RRËFIMI I PARË Mos u merzitë, mos u merzitë- askush nuk dëshiron t`i kuptojë të dhënat! Ti, i thua e ata, të tjerat i gjëjnë për të mbluar faktet… E të them edhe njëherë që të mos merzitesh me çfaqjen e fatkeqësisë rreth teje- qindra forma i gjejnë për të mbuluar të […]

Continue reading …
A duhet të ketë zgjedhje të reja, dhe pse?

Nga: Spartak Ngjela A duhet të ketë zgjedhje të reja, dhe pse? Koha e tanishme është krijim i profanise politike të Edi Ramës. Por, ja që vjen një çast kur, koha politike do ta sillte për të zgjedhur kryeministrin aktual: ose me Amerikën dhe Bashkimin Europian, ose me Ilir Metën dhe Sali Berishën. Deri tani […]

Continue reading …
KONGRESI SHQIPTAR I TRIESTËS (1 – 4 MARS 1913) II

KONGRESI SHQIPTAR I TRIESTËS (1 – 4 MARS 1913) Pjesa e dytë   Zef Skiro difton se flet italisht mund ta ndjekum maa udobisht shtypi. Permendė traktatin e S.Stefano, i firmuem prejė Turkiis me konop n’fyt, e mandej flet gjatė per traktat t’Berlinit me t’cillin Europa i hoq shum sllavve preje shka i dha i […]

Continue reading …
Page 1 of 7123Next ›Last »