Home » Archives by category » Diplomaci
Krijimi i ushtrisë së Kosovës-Vlerë e shtuar për paqen e sigurinë në Kosovë dhe Rajon

Krijimi i ushtrisë së Kosovës-Vlerë e shtuar për paqen e sigurinë në Kosovë dhe Rajon

Krijimi i ushtrisë së Kosovës-Vlerë e shtuar për paqen e sigurinë në Kosovë dhe Rajon 12:56 – 14 Dhjetor, 2018 Nga Prof. Lisen BASHKURTI Mbas një rruge të gjatë diskursi politik në nivele lokale, rajonale dhe ndërkombëtare, Republika e Kosovës krijoi ushtrinë e vet. Ky është një hap shumë i rëndësishëm në procesin shtetformues të […]

MEMORANDUM

No Comment
MEMORANDUM

Brahim Ibish AVDYLI To: -United Nations; -Secretary General of the United Nations; -EU and its instances; -The United States of America and its President; -NATO and OSCE; -Presidents, the Lady Chancellors and the Prime ministers of all the Western countries; -All the World Bodies; -Other international and national instances, and -World and Albanian public Dear […]

Continue reading …
Pesë arsye përse shkëmbimi i territoreve është i rrezikshëm në Ballkan

Pesë arsye përse shkëmbimi i territoreve është i rrezikshëm në Ballkan Prof.Lisen Bashkurti – Hapja e debatit politik dhe publik në nivel kombëtar, rajonal dhe ndërkombëtar për shkëmbimin e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë është pozitiv. Mbas shumë vitesh agjendash të fshehta, Ballkani padyshim ka nevojë që cdo ide, projekt, skenar politiko-diplomatik t’i nënshtrohet debatit […]

Continue reading …
Në kujtim të një Deklarate gjysmake të Konçulit

Në kujtim të një Deklarate gjysmake të Konçulit Tani që po bëhen rreth dy dekada që nga nënshkrimi i Deklaratës së Konçulit më 20 maj 2001, shqiptarët në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë janë në një gjendje politike shumë të rënd me forma të spastrimit etnik që po përdor shteti serb. Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të […]

Continue reading …
Blloku Lindor, lindja komuniste, shkëlqimi dhe rënia.

Blloku Lindor, lindja komuniste, shkëlqimi dhe rënia Shaqir Vukaj Megjithëse ka kaluar më shumë se një çerek shekulli nga përmbysja e sistemit socialist në Europë, studiues të fushave të ndryshme vazhdojnë t’i kushtojnë analiza e studime nga më të ndryshmet problemeve të socializmit, që nga lindja e deri tek përmbysja e tij në Europë, shkaqet […]

Continue reading …
Bashkurti: Sinkronia strategjike dhe diplomatike serbo-ruse kundër Kosovës.

Bashkurti: Sinkronia strategjike dhe diplomatike serbo-ruse kundër Kosovës. Serbia dhe Rusia po bëjnë një lojë diplomatike mes tyre, ku përmes kërkesave të sinkronizuara kundrejt Kosovës synojnë të njëjtin objektiv – ndarjen e Kosovës. Kështu ka thënë në një deklaratë presidenti i Akademisë Diplomatike të Shqipërisë, Lisen Bashkurti. Profesor Bashkurti ka thënë se jo për koincidencë, […]

Continue reading …
Presidenti Ivanov, ky percares i rrezikshem.

Presidenti Ivanov, ky percares i rrezikshem Prof.Dr. Lisen Bashkurti Presidenti Ivanov u shfaq me nje dalje publike, ku shpalosi qendrimin e tij plot paragjykime dhe insinuata, kunder Zaevit, koalicionit dhe programit te tij me platformen shqiptare. Ivanov e quajti platformen shqiptare projekt per nje shtet tjeter, e konsideroi ate si antikushtetuese dhe kunder Marreveshjes se […]

Continue reading …
Doktrinaret e opozites dhe veteizolimit nisen per mision!?

Doktrinaret e opozites dhe veteizolimit nisen per mision!? 31 October, 2016 Prof. Dr. Lisen Bashkurti Uroj mos te jete e vertete! Disa portale po shkruajne se nga aulat politike te opozites shqiptare po nisen kapuconet e doktrines se veteizolimit per ne Bruksel. Thone se jane nisur me misionin obskurant, gjithnje sipas mediave e portaleve, per […]

Continue reading …
Britania dhe BE: From empty seat to brexit!

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Edhe pak dite mbahet referenfumi i Britanise se Madhe per qendrimin ne BE apo per daljen prej tij. Sondazhet po luhaten ne nje marxhin shume te ngushte. Te shumte jane votuesit e pavendosur qe qendrojne ne mes. Duket qe do kete levizje votash deri ne momentet e hedhjes se votes. […]

Continue reading …
Promemorie per Ukshin Hotin.

Promemorie per Ukshin Hotin Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Keto dite populli i Kosoves ka shpalle “Javen e Ukshin Hotit”. Nje promemorie e merituar per nje njeri te permasave te jashtzakonshme te se shkuares, te sotmes dhe te ardhmes se Kombit Shqiptar. Ne kujtesen e popullit shqiptar Ukshin Hoti ngrihet gjithnje e me shume si nje […]

Continue reading …
Page 1 of 512345