Home » Archives by category » Analiza (Page 3)
Blloku Lindor, lindja komuniste, shkëlqimi dhe rënia.

Blloku Lindor, lindja komuniste, shkëlqimi dhe rënia Shaqir Vukaj Megjithëse ka kaluar më shumë se një çerek shekulli nga përmbysja e sistemit socialist në Europë, studiues të fushave të ndryshme vazhdojnë t’i kushtojnë analiza e studime nga më të ndryshmet problemeve të socializmit, që nga lindja e deri tek përmbysja e tij në Europë, shkaqet […]

Continue reading …
Pushtimi i Konstantinopojës dhe aleanca ortodokso-islamike!

Pushtimi i Konstantinopojës dhe aleanca ortodokso-islamike! Kohëve të fundit është gjithnjë e më mediatike aleanca ortodokso-islamike, gjegjësisht ruso-sllave me botën islame! Rrënjët e kësaj aleance që në fillim të saj, por edhe tani janë tejet prezente dhe funksionale. Gjatë periudhës së Luftës së Ftohtë, grupe terroriste, me bindje leniniste-marksiste dhe islamike, kishin mbështetjen nga Bashkimi […]

Continue reading …
Tetëmbëdhjet vjetori i daljes në sken të UÇPMB-së, më 26 janar të vitit 2000 në Dobrosin

Tetëmbëdhjet vjetori i daljes në sken të UÇPMB-së, më 26 janar të vitit 2000 në Dobrosin Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit që u zhvillua gjatë viteve 2000-2001, zë një vend të veçantë të historisë së popullit shqiptar. Ajo rradhitet një nga luftat që është bërë përpjekje për çlirmin e kësaj treve […]

Continue reading …
Liliputet prej disa kohesh po sulmojne Gjergj Katriotin, Skenderbeun.

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Liliputet prej disa kohesh po sulmojne Gjergj Katriotin, Skenderbeun.                          Gjithefare cudirash po na degjojne veshet! Mesa duket nga ndejtja me gojembyllur afer gjysem shekulli te sovjetkit sojuz po perjetojne nje periudhe gojeshqyer tash afro njezet e pese vjet […]

Continue reading …
Zbuloni arsyen kryesore se pse Kosova nuk është anëtarësuar akoma në BE

Nga: Prof.Dr Lisien Bashkurti.                 Zbuloni arsyen kryesore se pse Kosova nuk është anëtarësuar akoma në BE Sundimi i ligjit dhe normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës janë gjëra kyçe të cilat duhen plotësuar për anëtarësimin përfundimtar të Serbisë në BE. Sipas, kryenegociatores të ekipit serb në […]

Continue reading …
Radikalizmi në Burgjet  e  Kosovës, është  i organizuar nga Serbia, përms Sokol Zogaj, Agron Rexha & co dhe  hoxhallarëve të dirigjuar nga Serbia.

Radikalizmi në Burgjet  e  Kosovës, është  i organizuar nga Serbia, përms Sokol Zogaj, Agron Rexha & co dhe  hoxhallarëve të dirigjuar nga Serbia.   Gjatë  qëndrimit tim në  burgjet e  Republikës së Kosovës, si i burgosur  politik nga  Fraksioni politiko-kriminal i EULEX-it, prej 16.10.2012 deri më 31.06.2016, në  detaje  kam pa çdo gjë  në lidhje  […]

Continue reading …
Fantazisët e emrave të spiunëve të sigurimit, psodonimet interesante.

Fantazisët e emrave të spiunëve të sigurimit, psodonimet interesante Nga Ilir Vata Lista e pa ekspozuar e spiunëve të sigurimit të shtetit në pushtet, parlament dhe administratë në poste drejtuese si dhe të disa ish-pushtetarë dhe njerëz me akses në politikë që janë ende në detyrë kanë emrat më interesant të pseodonimeve që fantaziset e […]

Continue reading …
Kosova, lufta dhe fitorja ime!

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright: Kosova, lufta dhe fitorja ime! Madeleine Korbel Albright lindur më 15 maj 1937 – femra e parë në postin e sekretarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, politikane dhe diplomate amerikane. Madeleine Albright eshte ish sekretarja e pare femer dhe njeherit e 64, e nominuar nga presidenti i atehershem […]

Continue reading …
Përballë rezistencës së parë komuniste.

Përballë rezistencës së parë komuniste Nga: Anisa Demiraj E kemi dërguar jo pak herë që malësorët janë trima e të besës ndoshta më shumë sesa ata  jugorët dhe kjo nuk është ndasi, po ndoshta është e vërtetë. Malësori është shumë i lidhur me tokën, me besën, me dashurinë për dheun e tij dhe të parëve të […]

Continue reading …
Maqedonia: Dygjuhësia, kultura, shoqëria dhe shteti.

Prof.Dr. Lisen Bashkurti Ne epiqendren e krizes se sotme te Maqedonise eshte vene debati per dygjuhesine, Shqipen dhe Maqedonishten. Debati eshte tejet kontravers, antikulturor, obskurant. Pra, kriza e sotme e Maqedonise eshte jo thjeshte politike, etnike, kushtetuese, fqinjesore dhe gjeopolitike. Kriza e sotme e Maqedonise eshte e lidhur me qasjet krejtesisht te kunderta per konceptet […]

Continue reading …