Home » Archives by category » Opinione (Page 2)
Fluturimi i avionëve ushtarak serb mbi Preshevë, një mesazh simbolik anti-shqiptar dhe amerikan në rajon.

Fluturimi i avionëve ushtarak serb mbi Preshevë, një mesazh simbolik anti-shqiptar dhe amerikan në rajon Ky akt terrorizmi nga ana e shtetit serb ndaj popullatës civile shqiptare në Kosovë Lindore, Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë përmes demonstrimit të forcës si reagim i ngjarjeve politike të ndodhura ditë më parë në Mitrovicë,  po shpërfaqë politikën e hapur […]

Continue reading …
Si Enveri fshehu rolin e Zogut në 7 prill dhe ndërroi historinë e rezistencës/

Si Enveri fshehu rolin e Zogut në 7 prill dhe ndërroi historinë e rezistencës/ Dëmet kolaterale të manipulimit të Enver Hoxhës që u shfrytëzuan prej Greqisë Nga Mentor Nazarko A e dobësoi Enver Hoxha pozicionin e Shqipërisë në përplasjen me Greqinë në Konferencën e Paqes në Paris në 1946 ? Kristo Frashëri, historiani i madh […]

Continue reading …
Turqia dhe Serbia me agjenda të përbashkëta anti-shqiptare dhe europiane në Ballkan.

Turqia dhe Serbia me agjenda të përbashkëta anti-shqiptare dhe europiane në Ballkan Politika kombëtare shqiptare dhe ajo institucionale e Kosovës, Shqipërisë dhe shqiptarëve në Maqedoni, po ashtu edhe ajo në nivele lokale në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë si dhe në Mal të Zi, po përballet me dy rreziqe të mëdha viteve të fundit, atë të […]

Continue reading …
Pushtimi i Konstantinopojës dhe aleanca ortodokso-islamike!

Pushtimi i Konstantinopojës dhe aleanca ortodokso-islamike! Kohëve të fundit është gjithnjë e më mediatike aleanca ortodokso-islamike, gjegjësisht ruso-sllave me botën islame! Rrënjët e kësaj aleance që në fillim të saj, por edhe tani janë tejet prezente dhe funksionale. Gjatë periudhës së Luftës së Ftohtë, grupe terroriste, me bindje leniniste-marksiste dhe islamike, kishin mbështetjen nga Bashkimi […]

Continue reading …
Fantazisët e emrave të spiunëve të sigurimit, psodonimet interesante.

Fantazisët e emrave të spiunëve të sigurimit, psodonimet interesante Nga Ilir Vata Lista e pa ekspozuar e spiunëve të sigurimit të shtetit në pushtet, parlament dhe administratë në poste drejtuese si dhe të disa ish-pushtetarë dhe njerëz me akses në politikë që janë ende në detyrë kanë emrat më interesant të pseodonimeve që fantaziset e […]

Continue reading …
Bashkurti: Sinkronia strategjike dhe diplomatike serbo-ruse kundër Kosovës.

Bashkurti: Sinkronia strategjike dhe diplomatike serbo-ruse kundër Kosovës. Serbia dhe Rusia po bëjnë një lojë diplomatike mes tyre, ku përmes kërkesave të sinkronizuara kundrejt Kosovës synojnë të njëjtin objektiv – ndarjen e Kosovës. Kështu ka thënë në një deklaratë presidenti i Akademisë Diplomatike të Shqipërisë, Lisen Bashkurti. Profesor Bashkurti ka thënë se jo për koincidencë, […]

Continue reading …
Leter nje “komiku” politik sllav

Marin MEMA Leter nje “komiku” politik sllav Sot serisht me erdhi per te qeshur jo nga nje komik, por nga nje politikan qe mendon se eshte komik. Serisht lexova se shqiptaret dhe shqiptaret e Kosoves nuk jane vellezer e motra sepse sipas ketij komiku nuk paska patur kontakt fizik mes prinderve ( edhe pse ai […]

Continue reading …
A EKZISTON KOMBI “GREK”  DHE KUSH E KA KRIJUAR KËTË SHTET

  Brahim Ibish AVDYLI:   A EKZISTON KOMBI “GREK” DHE KUSH E KA KRIJUAR KËTË SHTET   (Pjesa e dytë)   Në vazhdimin tonë gjatë këtij shkrimi po ndërlidhemi me dy mendimtarë, të zgjedhur prej nesh: Aref Mathieu (Arif Mati) e vepra e tij “Mikenët-Pellazgët, Grekët ose zgjidhja e një enigme”; dhe Besnik Imeri e […]

Continue reading …
Une jam shqiptar kosove.

Nga: Marin Mema Une jam shqiptar kosove Une jam shqiptar kosove sepse stergjysherit e mi kane dhene shpirtin per kete vend . Une jam shqiptar kosove sepse stergjysherit e mij nuk shihnin kufij mes Shqiperise. Une jam shqiptar kosove sepse e kam njohur çdo element te masakrave te tmerrshme te bera mbi vellezerit e motrat […]

Continue reading …
Te ndalim hemoragjine vrastare!

Te ndalim hemoragjine vrastare! Prof. Dr. Lisen Bashkurti Nga mediat e shkruara, nga mjetet audiovizuale dhe nga rrjetet sociale lexoj, shoh e degjoj cdo dite lajme tronditese. Por prapa cdo lajmi te tille ndjej nje lajtmotiv perhere e me ogurzi…Etja e rinise per t’u larguar nga hapsirat shqipfolese. Perse mbas zgjerimit te hapsirave te lirise […]

Continue reading …