Home » Archives by category » Opinione (Page 3)
Te ndalim hemoragjine vrastare ne ekonomi, kulture e arsim!

Te ndalim hemoragjine vrastare ne ekonomi, kulture e arsim! Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Nga mediat e shkruara, nga mjetet audiovizuale dhe nga rrjetet sociale lexoj, shoh e degjoj cdo dite lajme tronditese. Por prapa cdo lajmi te tille ndjej nje lajtmotiv perhere e me ogurzi…Etja e rinise per t’u larguar nga hapsirat shqipfolese. Perse […]

Continue reading …
Social Media, the Balkans and Public Diplomacy

Social Media, the Balkans and Public Diplomacy Prof. Dr. Lisen Bashkurti A smoking fog is encompassing the people’s brains; unsaid truths and unheard lies, a naked transparency and anonymous hypocrisy, a pride behind front lines and a belated intelligence; a devil that comes out of a bottle and behaves like an angel. An angel that […]

Continue reading …
“Ujku” shqiptar që sundoi për 19 vjet Moldavinë – kjo është historia e tij!

“Ujku” shqiptar që sundoi për 19 vjet Moldavinë – kjo është historia e tij! Nga: Marin MEMA Gazetari i Top Channel dhe autori i emisioneve “Shqipëria tjetër”, Marin Mema, ka publikuar një shkrim që ka të bëjë me siç ka thënë ai “një nga figurat më pak të trajtuara nga historiografia shqiptare”, ajo e Vasil […]

Continue reading …
Për demarkacionin më mirë vonë se kurrë…

Për demarkacionin më mirë vonë se kurrë… Shkruan: Prof. Dr. Lisen Bashkurti   Me ne fund Besim Collaku, ish ministri i integrimit Evropian ne Qeverine e Kosoves u deklarua se nuk duhet leshuar asnje pellembe toke per hir te liberalizimit te vizave. Pavaresisht se cfare mund mendoje e te deklaroje dikush apo shumekush une jam […]

Continue reading …
Let’s bring Presheva out of the isolation-separation triangle.

Let’s bring Presheva out of the isolation-separation triangle  By Dr. Lisen Bashkurti  The official meeting between Edi Rama and Aleksandar Vučić, the prime ministers of Albania and Serbia will take place in the next few days.  This is a proactive continuation of a dialogue that begun three years ago within the framework of European Integration process […]

Continue reading …
Pazare për hetim: Delimitimi detar me Greqinë dhe demarkacioni me Malin e Zi.

Pazare për hetim: Delimitimi detar me Greqinë dhe demarkacioni me Malin e Zi Nga: Prof.Dr. Lisen Bashkurti Fare pak kohë më parë u bë me dije nga mediat më prestigjioze të Kosovës që Kryetari i Komisionit Shtetëror për demarkacionin, specialisti i kadastrave Meha posedonte në xhirollogarinë bankare 508 mijë euro. Kjo indicie, përsëri sipas burimeve […]

Continue reading …
From empy seat to brexit: Britania largohet nga BE!?

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Historia e Britanise ne BE filloi nga “vendi bosh” tek “dalja”. Mbas dilemave te medha, kundershtive te ndryshme, ekuilibreve dhe dizekuilibreve, pajtimeve dhe perplasjeve, Britania dhe Evropa kontinentale duket se po divorcohen. Ne fakt asnjehere midis Britanise dhe BE nuk pati dashuri te vertete dhe te qendrueshme. Britania me qendrimin […]

Continue reading …
Opozita të reflektojë, koha është e kufizuar.

Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare dhe i diplomacisë, Lisen Bashkurti ka bërë me dije se askush në Kosovë nuk mund t’i bëjë vërejtje Komisionit Evropian në rekomandimin e tij për heqjen e vizave. Ai i ka ftuar pozitën dhe opozitën të gjejnë një zgjidhje të shpejtë për përcaktimin e vijës kufitare në mes të Kosovës dhe […]

Continue reading …
MULTIMEDHHEBIZMI, MES KONFLIKTIT DHE MIRËKUPTIMIT

Nga: Elton Karaj MULTIMEDHHEBIZMI, MES KONFLIKTIT DHE MIRËKUPTIMIT Tashmë besoj se gjithkush që posedon pak kulturë fetare islame, është në dijeni se në aplikimin praktik të Islamit, aktualisht, brenda Ehli Sunetit, gjejmë katër shkolla të mirëfillta juridike dhe një rrymë të re pak më tepër se dy shekullore. “Aktualisht” do të thotë që më parë […]

Continue reading …
Shesheli-Zhirinovski serb drejt parlamentit!?

Shesheli-Zhirinovski serb drejt parlamentit!?   Prof. Dr. Lisen Bashkurti për sovrani.info Ne Serbi po mbahen zgjedhjet parlamentare. Këto zgjedhje janë të parakoheshme, të shpallur nga Qeveria Vuçiç me 17 janar 2016. Qëllimi politik i Vuçiçit është të sigurojë edhe një mandat tjetër katër vjecar në rrugëtimin e Serbisë drejt Bashkimit Evropian. Në këto zgjedhje politike […]

Continue reading …