Home » Archives by category » Figura Historike
Kolë Mirdita -Helenau (1900 – 1936) dramaturgu 15-vjeçar, fenomeni i traditës sonë të artit skenik

Kolë Mirdita -Helenau (1900 – 1936) dramaturgu 15-vjeçar, fenomeni i traditës sonë të artit skenik

Kolë Mirdita -Helenau (1900 – 1936) dramaturgu 15-vjeçar, fenomeni i traditës sonë të artit skenik Për konkursin e “Vitit të Skënderbeut”, me rastin e 550 –vjetorit të vdekjes. Me rastin e përkujtimit të 450 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut në Shkodër, më 17 janar 1917, vihet në skenë drama “Deka e Skanderbegut”! Nga Agron Luka […]

Sander Prosi

No Comment
Sander Prosi

Sander Prosi Artsit i Popullit Lindi ne Shkoder, ne janar te vitit 1920. Pasi mbaroi shkollen fillore vazhdoi gjimnazin e Tiranes. Merr pjese ne dramen “Vilhelm Teli”. Shkon per studime ne Austri per dentist, te cilat nuk i mbaroi. Me 1947 merr pjese ne konkursin prane Teatrit Popullor dhe e fiton ate. Mbi 100 role […]

Continue reading …
Liliputet prej disa kohesh po sulmojne Gjergj Katriotin, Skenderbeun.

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Liliputet prej disa kohesh po sulmojne Gjergj Katriotin, Skenderbeun.                          Gjithefare cudirash po na degjojne veshet! Mesa duket nga ndejtja me gojembyllur afer gjysem shekulli te sovjetkit sojuz po perjetojne nje periudhe gojeshqyer tash afro njezet e pese vjet […]

Continue reading …
Sylejman Vokshi: “Projekti i Ushtrisë Shqiptare” i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit.

Sylejman Vokshi: “Projekti i Ushtrisë Shqiptare” i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Strategu, burrështetasi e diplomati i shquar i shekullit XIX Sivjet mbushen 200 vjet qëkurse në Gjakovë u lind strategu e burrështetasi i shquar shqiptar Sulejman Vokshi. Njeriu e ka vështirë që, në faqet e një punimi përkujtimor si ky, të përfshijë personalitetin e shquar […]

Continue reading …
Njihuni me të gjithë banorët e Shtëpisë së Bardhë nga Washington tek Obama

Njihuni me të gjithë banorët e Shtëpisë së Bardhë nga Washington tek Obama Rreth 225 milionë shtetas amerikanë në SHBA dhe pjesën tjetër të botës janë thirrur që të votojnë sot për presidentin e 45-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Në pamjet e mëposhtme, shikoni fotot e të gjithë Presidentëve të Shteteve të Bashkuara të […]

Continue reading …
Naum Veqilharxhi (1767 – 1846)

Naum Veqilharxhi (1767 – 1846) ishte ideologu i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, mendimtar i shquar iluminist e veprimtar i shkollës shqipe. Shqiptari i parë sipas dokumenteve personale zyrtare. Naum Veqilharxhi lindi në fshatin Vithkuq të rrethit të Korçës, më datën 6 dhjetor 1767. Kjo zonë gjendet shumë pranë qendrës mesjetare të kulturës në Voskopojë.Vajzat e tij […]

Continue reading …
ÇFARË U THA NË VARRIMIN E PARË TË ISA BOLETINIT?

ÇFARË U THA NË VARRIMIN E PARË TË ISA BOLETINIT? Nga: Bedri Islami Isë Boletini, djemtë e nipat e tij, u vranë më 23 janar 1916, në Podgoricë. Të dëbuar nga qyteti i Shkodrës, pas urdhrit të Esat Pashë Toptanit, së bashku më atdhetarë të tjerë të shquar, si Aqif Pashë Elbasani dhe shumë nga […]

Continue reading …
Fan Noli: Ahmet Zogu, luan nga zemra dhe hekur nga karakteri.

Fan Noli: Ahmet Zogu, luan nga zemra dhe hekur nga karakteri Nga Gazeta Shqip – 9 Shtator 2016   Ahmet Zogu u aktivizua në veprimtaritë politike atdhetare qysh në moshë shumë të re, kur ishte student në Akademinë ushtarake të Gallatasarajit në Stamboll. Ai ishte anëtar dhe pjesëmarrës aktiv në klubin Bashkimi të Stambollit, i cili […]

Continue reading …
Idetë pedagogjike në krijimtarinë letrare dhe veprimtarinë aplikative të Mehmet Akif Ersoj

Idetë pedagogjike në krijimtarinë letrare dhe veprimtarinë aplikative të Mehmet Akif Ersoj Prof. dr. Musa Kraja (MEHMET AKIF ERSOJ) Në kohën kur jetoi e punoi Mehmet Akif Ersoj dhe më pas, mendimtarët e shquar të fushës së edukimit, idetë pedagogjike i kanë shfaqur në mënyra të ndryshme, por kryesore kanë qenë dhe janë veprat e […]

Continue reading …
Margaret Thatcher, Kryeministrja që e ribëri Britaninë

Margaret Thatcher, Kryeministrja që e ribëri Britaninë Obituari Nick Robinson, BBC Margaret Thatcher, e cila vdiq pas një ataku kardiak, ishte një nga figurat politike më me ndikim të shekullit të njëzetë. Trashëgimia e saj pati efekt të thellë mbi politikat e pasardhësve të saj, qofshin ata konservatorë apo laburistë, ndërsa përqasja e saj radikale […]

Continue reading …
Page 1 of 8123Next ›Last »