Home » Archives by category » Figura Historike (Page 2)
NGA SHTETI TEK PRIVATET  “Receta e Thatcherit”, që hapi epokën e globalizmit.

NGA SHTETI TEK PRIVATET  “Receta e Thatcherit”, që hapi epokën e globalizmit Londër, 22 nëntor 1990: një qytet ngjyrë gri dhe në gjendje mosbesimi, sapo kishte mësuar se Margaret Thatcher kishte dhënë dorëheqjen, njëmbëdhjetë vjet e gjysmë pasi kishte hyrë në 10 Downing Street. Konservatorë dhe laburistë, bankierë dhe sindikalistë, tregtarë pakistanezë dhe të rinjtë […]

Continue reading …
Prof. dr. Lisen Bashkurti: Shqiptaret i dhurojne edhe shenjtore njerezimit.

Shqiptaret i dhurojne edhe shenjtore njerezimit Prof. dr. Lisen Bashkurti Midis Lindjes dhe Perendimit te Evropes ndodhet nje popull i vogel. Eshte populli shqiptar. I njohur si nje prej popujve me te lashte autokton dhe autentik ne Evrope, shqiptaret vazhdojne te ruajne mrekullisht historine, gjuhen, kulturen dhe tiparet e tyre antropologjike ne kohet tona. Te […]

Continue reading …
DY PROFILE TË RRALLA PËR AHMET ZOGUN: Ja ç’mendonin për të Faik Konica dhe Eqrem bej Vlora.

DY PROFILE TË RRALLA PËR AHMET ZOGUN: Ja ç’mendonin për të Faik Konica dhe Eqrem bej Vlora “Tirana Observer” sjell opinionet e dy nga figurave më të shquara shqiptare për karakterin kompleks të Ahmet Zogut. Aq më tepër që si Faik Konica, ashtu edhe Eqrem bej Vlora jo vetëm kanë qenë bashkëkohës të Zogut, por […]

Continue reading …
Kabineti qeveritar i Sulejman Delvinës, gurëthemeli i shtetësisë shqiptare.

Kabineti qeveritar i Sulejman Delvinës, gurëthemeli i shtetësisë shqiptare Ishte bërë e qartë se shpëtimi i Shqipërisë mund të bëhej vetëm po të kishte një qeveri kombëtare që të përfaqsonte interesat e popullit në luftë për liri dhe pavarsi. Një qeveri e tillë mund të formohej vetëm nga një mbledhje e re kombëtare. Ideja e […]

Continue reading …
CEREMONIA E VARRIMIT TË NAIM FRASHËRIT NË TIRANË!

CEREMONIA E VARRIMIT TË NAIM FRASHËRIT NË TIRANË!   Në vitin 1937, me rastin e festimeve të 25-vjetorit të Pavarësisë, eshtrat e Naim Frashërit u sollën nga Stambolli dhe u varrosën pranë Kryegjyshatës Bektashiane në Tiranë, duke parashikuar për më vonë edhe ndërtimin e një varri të denjë për. Ky varr u bë e mundur […]

Continue reading …
Kush ishte Ahmet Zogu?!

Kush ishte Ahmet Zogu?! “Ahmet Zogu është djalë i ri, 31- vjeçar, por serioz, që flet me zë të ulët dhe në një mënyrë modeste. Asnjë person që e takon atë nuk mendon se ai është nga ata njerëz që kanë luftuar dhe kanë qenë prijës që në moshën 18-vjeçare”. “Ai i priste vizitorët e […]

Continue reading …
IDRIZ SEFERI – EMBLEMË NË LËVIZJEN KOMBËTARE SHQIPTARE!.

IDRIZ SEFERI – EMBLEMË NË LËVIZJEN KOMBËTARE SHQIPTARE!. IDRIZ SEFERI – EMBLEMË NË LËVIZJEN KOMBËTARE SHQIPTARE Fitim RIFATI Gjilani (Vitia e Kamenica), Presheva, Kumanova, Shkupi e Prishtina (Anamorava, Gollaku e Karadaku) në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare zënë një vend jashtëzakonisht të rëndësishëm. Këto treva verilindore shqiptare ishin pjesë e lidhjeve organike të përpjekjeve e lëvizjeve për […]

Continue reading …

H. Zyber Hallulli.

No Comment
H. Zyber Hallulli.

H. Zyber Hallulli   (1842-1927) Kryetari i parë i Bashkisë Tiranë (1912), themelues i “Shtëpisë së fëmijës”, Tiranë Zyber Hallulli, i quajtur nga populli i Tiranës edhe “babai i jetimëve”, lindi në Tiranë më 1842 dhe rridhte nga një familje autoktone me tradita fetare e patriotike. Mësimet e para i kreu në shkollën e mesme […]

Continue reading …
Nga Zogu, Konica, Noli, e deri tek Eqerem bej Vlora, si ishin skeduar 56 personalitetet shqiptare në arkivat e Londrës.

Nga Zogu, Konica, Noli, e deri tek Eqerem bej Vlora, si ishin skeduar 56 personalitetet shqiptare në arkivat e Londrës.                 Dr. Hasan BELLO Personalitetet shqiptare në arkivat e Londrës është cikël dokumentesh i shkëputur nga një raport i gjatë i ambasadorit anglez në Shqipëri, Sir Andrew Ryan, […]

Continue reading …
LETËR E MITRUSH KUTELIT PËR MUSTAFA GREBLLESHIN.

Pogradec 28 Gusht 1961 I dashur Mustafa dhe e dashura motra Merushe. Kjo e uruar letër u bë litar me krye, po pa fund. Udhës takova shumë të njohur të mijtë dhe të babajt. Ndenjëm u çlodhëm në varret e sheshuar, duke pritur të dalë hëna, po kjo vonoi. Doruntina mërzitej, e kish lodhur shumë […]

Continue reading …