Home » Archives by category » Histori (Page 2)
Shkodra e Shqipërisë (pjesa e parë)

Antonio Baldacci: Shkodra e Shqipërisë (pjesa e parë) Marrë nga Revista ITALIA!, Scutari d’Albania, A. Baldacci. Përkthimi në gjuhën shqipe: Gino Luka  Shkodra, Kafja e Madhe Antonio Baldacci (Bologna, 1867-1950), autori i artikullit në vijim “Shkodra e Shqipërisë”, ka qenë një botanist italian dhe gjeograf, specialist i studimeve etnografike, politike dhe socio-ekonomike. Që nga viti […]

Continue reading …
33 shprehje lidershipi nga Henry Kissinger

33 shprehje lidershipi nga Henry Kissinger Më 27 maj të vitit 1923, lindi Henry Kissinger, politikan amerikan dhe fitues i çmimit Nobel për letërsi. Më 22 shtator të vitit 1973 Henry Kissinger bën betimin si Sekretar amerikan i Shtetit. Kjo ishte hera e parë që një qytetar i natyralizuar (jo i lindur në Amerikë) merrte […]

Continue reading …
Fakte historike mbi rolin e shqiptarëve në Greqinë e shek.XIX

Fakte historike mbi rolin e shqiptarëve në Greqinë e shek.XIX Nga Konica.al    Roli që kanë luajtur shqiptarët në rigjenerimin e Greqisë ka qenë njohur prej gjithë historianëve francezë, anglezë dhe gjermanë.  Në librin e tij “Shqiptarët në vendin e tyre dhe jashtë”, Mit’hat Frashëri citon disa studiues të cilët kanë thënë të vërtetën për ndikimin […]

Continue reading …
Blloku Lindor, lindja komuniste, shkëlqimi dhe rënia.

Blloku Lindor, lindja komuniste, shkëlqimi dhe rënia Shaqir Vukaj Megjithëse ka kaluar më shumë se një çerek shekulli nga përmbysja e sistemit socialist në Europë, studiues të fushave të ndryshme vazhdojnë t’i kushtojnë analiza e studime nga më të ndryshmet problemeve të socializmit, që nga lindja e deri tek përmbysja e tij në Europë, shkaqet […]

Continue reading …
Shqipëria, i vetmi vend ateist në botë, ku u shkatërruan 2169 objekte kulti

Shqipëria, i vetmi vend ateist në botë, ku u shkatërruan 2169 objekte kulti   Në një urdhër sekret të diktatorit Enver Hoxha në vitin 1967, jepen shifra dhe detaje për shkatërrimin e objekteve të kultit në Shqipëri dhe luftën e hapur kundër besimeve fetare. Ky numër arrin gjithsej në 2169, nga të cilat 740 xhami, 608 kisha […]

Continue reading …
Tetëmbëdhjet vjetori i daljes në sken të UÇPMB-së, më 26 janar të vitit 2000 në Dobrosin

Tetëmbëdhjet vjetori i daljes në sken të UÇPMB-së, më 26 janar të vitit 2000 në Dobrosin Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit që u zhvillua gjatë viteve 2000-2001, zë një vend të veçantë të historisë së popullit shqiptar. Ajo rradhitet një nga luftat që është bërë përpjekje për çlirmin e kësaj treve […]

Continue reading …
Liliputet prej disa kohesh po sulmojne Gjergj Katriotin, Skenderbeun.

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Liliputet prej disa kohesh po sulmojne Gjergj Katriotin, Skenderbeun.                          Gjithefare cudirash po na degjojne veshet! Mesa duket nga ndejtja me gojembyllur afer gjysem shekulli te sovjetkit sojuz po perjetojne nje periudhe gojeshqyer tash afro njezet e pese vjet […]

Continue reading …
A e vodhi vërtet mbreti Zog floririn shqiptar? Ja ç’thonë dokumentet…

A e vodhi vërtet mbreti Zog floririn shqiptar? Ja ç’thonë dokumentet… Nga Arlinda Canaj Regjimi komunist u shqua për shumë gjëra të mbrapshta në Shqipëri. Një ndër fushatat më mizore që ky regjim ndërmori ishte fushata e mbledhjes së arit, grabitja e tyre dhe më pas pushkatimi i më të pasurve. Por ajo që të […]

Continue reading …
Zbuloni arsyen kryesore se pse Kosova nuk është anëtarësuar akoma në BE

Nga: Prof.Dr Lisien Bashkurti.                 Zbuloni arsyen kryesore se pse Kosova nuk është anëtarësuar akoma në BE Sundimi i ligjit dhe normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës janë gjëra kyçe të cilat duhen plotësuar për anëtarësimin përfundimtar të Serbisë në BE. Sipas, kryenegociatores të ekipit serb në […]

Continue reading …
Shqipëria dhe Kombet e Bashkuara në luftën e dytë botërore,

Nga: Prof. Paskal Milo.                             Shqipëria dhe Kombet e Bashkuara në luftën e dytë botërore, Mardheniet midis Shqipërisë dhe Kombeve të Bashkuara në Luftën e Dytë Botërore si ngjarje historike e historishkruarje ka qënë e ndërlikuar e komplekse. Ky raport si proces […]

Continue reading …