Home » Archives by category » Histori (Page 3)
Sylejman Vokshi: “Projekti i Ushtrisë Shqiptare” i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit.

Sylejman Vokshi: “Projekti i Ushtrisë Shqiptare” i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Strategu, burrështetasi e diplomati i shquar i shekullit XIX Sivjet mbushen 200 vjet qëkurse në Gjakovë u lind strategu e burrështetasi i shquar shqiptar Sulejman Vokshi. Njeriu e ka vështirë që, në faqet e një punimi përkujtimor si ky, të përfshijë personalitetin e shquar […]

Continue reading …
Edhe më i varfri i shqiptarëve ka një nuancë mbretërore”, një rrëfim i rrallë i Ahmet Zogut

“Edhe më i varfri i shqiptarëve ka një nuancë mbretërore”, një rrëfim i rrallë i Ahmet Zogut Nga Jason Tomes* Një audiencë me mbretin Zog Vendi më i harruar i Evropës, Shqipëria. Në vitet ’30 tragetet zbarkonin çdo ditë nga taka e Italisë dhe një avion pesë vendesh i “Adria-Aero-Lloyd” fluturonte tre herë në javë […]

Continue reading …
Mos e zhgënjeni rininë.

Thuajse një vit më parë pata shkruar në profilin tim në facebook se “Shqipëria pa rini është si familja pa fëmijë”. Këtë shënim i’a pata drejtuar shtetit dhe politikës përpara zgjedhjeve politike. I trazuar si prind, si gjysh, si qytetar dhe si diplomat e profesor i kahershëm për gjendjen ekonomike, sociale dhe psikologjike të rinisë […]

Continue reading …
Historia frymëzuese e një matjani që u bë mbret i shqiptarëve.

Historia frymëzuese e një matjani që u bë mbret i shqiptarëve. A erdhi vallë nga hiçi ky njeri? Nga; Arlinda Canaj Josephine Dedet në librin e saj “Geraldina mbretëresha e shqiptarëve” përshkruan çdo detaj me imtësi dhe me romantizëm. Pasi përshkruan me hollësi historinë e lavdishme të Shqipërisë nga koha e ilirëve, tek mbreti Anzhu, […]

Continue reading …
Kosova, lufta dhe fitorja ime!

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright: Kosova, lufta dhe fitorja ime! Madeleine Korbel Albright lindur më 15 maj 1937 – femra e parë në postin e sekretarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, politikane dhe diplomate amerikane. Madeleine Albright eshte ish sekretarja e pare femer dhe njeherit e 64, e nominuar nga presidenti i atehershem […]

Continue reading …
Përballë rezistencës së parë komuniste.

Përballë rezistencës së parë komuniste Nga: Anisa Demiraj E kemi dërguar jo pak herë që malësorët janë trima e të besës ndoshta më shumë sesa ata  jugorët dhe kjo nuk është ndasi, po ndoshta është e vërtetë. Malësori është shumë i lidhur me tokën, me besën, me dashurinë për dheun e tij dhe të parëve të […]

Continue reading …
Karakteri i ilirëve…

Nga Marin Mema Cilat janë disa ndër elementet që u kanë bërë përshtypje autorëve të lashtë mbi jetën e ilirëve? Sigurisht, ka pasur të tillë që janë përpjekur, në bazë të interesave dhe lidhjeve të momentit, t’i identifikojnë me terma negative, shpesh edhe përçmuese, por ka të tjerë që dukshëm janë dashuruar me karakterin e […]

Continue reading …
POEZIA E PARË NË GJUHËN SHQIPE NË GJAKOVË SHKRUAR  NGA YVEJS  EFENDIJA, GJAKOVË, 1699

POEZIA E PARË NË GJUHËN SHQIPE NË GJAKOVË SHKRUAR  NGA YVEJS  EFENDIJA, GJAKOVË, 1699  Historia e poezisë është e gjatë sikur edhe vetë njeriu… Njeriu e filloi kohën e shkrimit me numrat e mandej shkrimet e tjera me germa në formë të pykave (shkrimi kuneiform).  Nga artet, poezia gjendet e shkruar e para, pikërisht mbi […]

Continue reading …
Njihuni me të gjithë banorët e Shtëpisë së Bardhë nga Washington tek Obama

Njihuni me të gjithë banorët e Shtëpisë së Bardhë nga Washington tek Obama Rreth 225 milionë shtetas amerikanë në SHBA dhe pjesën tjetër të botës janë thirrur që të votojnë sot për presidentin e 45-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Në pamjet e mëposhtme, shikoni fotot e të gjithë Presidentëve të Shteteve të Bashkuara të […]

Continue reading …
Londër, 1913: Ky është Memorandumi i Qeverisë Shqiptare, dërguar ambasadorëve të Fuqive të Mëdha

Londër, 1913: Ky është Memorandumi i Qeverisë Shqiptare, dërguar ambasadorëve të Fuqive të Mëdha Francë – 1 Nëntor 2016 Në fillim të janarit të vitit 1913, Qeveria e Përkohshme Shqiptare, e kryesuar nga Ismail Qemali, u dërgon ambasadorëve të Fuqive të Mëdha, të mbledhur në Konferencën e Londrës, një memorandum për të mbrojtur kufijtë natyrorë […]

Continue reading …